Kiedy: 8 marca 2024, 10:00, 12:00, 14:00
Gdzie: Muzeum Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42 (wejście główne znajduje się w kamienicy 42)
Czas trwania: do 90 minut
Muzeum Warszawy znajduje się w samym sercu najstarszej części Warszawy, przy Rynku Starego Miasta. Zabudowa Rynku w 1980 roku została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Muzeum zajmuje jego całą północną pierzeję. 11 pieczołowicie zrekonstruowanych kamienic, połączonych ze sobą podczas powojennej odbudowy, stworzyło unikatową przestrzeń. Kryje ona w sobie mnóstwo autentycznych detali i rozwiązań architektonicznych, będących żywą pamiątką z minionych wieków.
Z edukatorem Muzeum Warszawy każda grupa m.in. zwiedzi liczące sobie kilkaset lat piwnice, zobaczy najstarsze zachowane sufity Warszawy i pozna historię ich ocalenia.
Kiedy: 8 marca 2024, 10:00
Gdzie: Oddział Przewozów R-3 „Ostrobramska“
ul. Ostrobramska 38
Zbiórka parking od strony Marszałkowskiej przed Pałacem Kultury i Nauki
Czas trwania: około 2h
O godzinie 10.00 spod Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki zabierze nas zabytkowy autobus Somua Six do zajezdni na Ostrobramskiej. Tam gościom zaprezentowany zostanie Warszawski Transport Publiczny, dyspozytornia i zajezdnia. Powrót we własnym zakresie.
Kiedy: 8 marca 2024, 10:00
Gdzie: Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa
ul. Młynarska 43/45
Czas trwania: około 2h
Kiedy: 8 marca 2024, 12:45
Gdzie: część B budynku Wydziału Fizyki UW
ul. Pasteura 5, 02-093 Warszawa (wejście od strony ul. Banacha, na wprost pętli tramwajowej)
Czas trwania: do 1.5 h
Zdrowy, dorosły człowiek wykonuje średnio 12-18 oddechów na minutę. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego czym oddychamy? Na to i wiele innych, równie ważkich pytań starają się odpowiedzieć naukowcy z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Podczas zwiedzania platformy pomiarowej spełniającej najwyższe standardy infrastruktury badawczej ACTRIS, umieszczonej na dachu budynku wydziału, będą mieli Państwo okazję na własne oczy zobaczyć najnowocześniejsze przyrządy pomiarowe. Każdego dnia dostarczają one megabajty danych na podstawie których współczesna nauka dostarcza informacji o aerozolach atmosferycznych i ich interakcji z promieniowaniem słonecznym. Ponadto, będą mieli Państwo unikalną szansę zajrzeć do środka dwóch wielokanałowych lidarów aerozolowych – stacjonarnego (PollyXT) i mobilnego (zamontowany w samochodzie lidar EMORAL). Są to instrumenty optoelektroniczne, który pomagają określić własności optyczne atmosfery w postaci jej pionowego profilu!
Wizytę zaczniemy od krótkiego wstępu, podczas którego zapoznamy Państwa nie tylko z samym zagadnieniem jakości powietrza i aerozoli atmosferycznych, ale również opowiemy czym zajmują się badacze z Instytutu Geofizyki FUW.
Osoby prowadzące: dr hab. Iwona Stachlewska, prof. UW; dr Łucja Janicka; dr Dominika Szczepanik
Kiedy: 14 marca 2024, 18:00
Gdzie: Galeria Turnus na Wolskiej
ul. Wolska 46/48 lokal 4, 01-187 Warszawa
W spotkaniu wezmą udział artyści i artystki, osoby zaangażowane w działania w przestrzeni publicznej i tworzące interwencje wspólnie z Fundacją Na miejscu. Zaprosiliśmy Roberta Czajkę, Jaśminę Wójcik, Agę Pietrzykowską oraz Wiktorię Mockałło. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Litorowicz z Fundacji Puszka.
Zapraszamy na wspólny wieczór w nowym, ciekawym miejscu na Woli.
Kiedy: 21 marca 2024, od 15:00
Gdzie: Przed wejściem głównym do Biblioteki Narodowej
al. Niepodległości 213, 02-086 Warszawa
W pierwszy dzień wiosny idziemy w teren, żeby mierzyć prędkość samochodów oraz natężenie hałasu w naszym mieście. Przyłącz się! I poznaj nasze doświadczenia z citizen science.
Zachęcamy do zapisów drogą mailową: fundacja@namiejscu.org
Liczba miejsc na wydarzenia towarzyszące jest ograniczona.