Czego nas uczy Pontevedra

Mieszkańcy, Uczniowie i nauczyciele, Badacze, Administracja publiczna, Biznes
Wydarzenia
Laboratoria Miejskie (City Labs) opieramy na idei placemakingu, którą zespół Fundacji Na miejscu rozwija w Polsce od ponad 10 lat. Jest to metoda współpracy ze społecznością lokalną i twórczego, włączającego wypracowywania pomysłów i wdrażania zmian w najbliższym otoczeniu. We wrześniu w hiszpańskiej Pontevedrze odbyło się spotkanie placemakerów z całego świata.

Nie mogło nas zabraknąć na Placemaking Week Europę, szczególnie, że miejsce wydarzenia nie zostało wybrane przypadkowo. Pontevedra zyskała światowy rozgłos jako miasto bez samochodów, faworyzujące ruch pieszy i rowerowy. Zmiany zaczęto wprowadzać w 1999 roku pod hasłem nowego modelu miejskiego (new city model). Z centrum miasta wyprowadzono ruch pojazdów, wszystkich poza absolutnie niezbędnymi do funkcjonowania miasta (dostawczymi, służbami miejskimi). W ciągu kilku lat zaobserwowano redukcję CO2 w powietrzu o 68%, trzy czwarte podróży po mieście odbywa się pieszo lub rowerowo. A 80% dzieci w wieku 6-12 lat samodzielnie dociera do szkoły pieszo, rowerem lub hulajnogą.

Miguel Fernandez Lopez, który wprowadził rewolucję ponad 20 lat temu jest ciągle burmistrzem Pontevedry i nieustająco podkreśla jak ważne są dla niego działania wspólnie i w porozumieniu z mieszkankami i mieszkańcami.

O naszym podejściu do zrównoważonej mobilności i włączaniu społeczności lokalnej w p opowiadała w czasie sesji głównej Magda Kubecka z zespołu CoMobility. Najciekawsze dla uczestników okazały się działania citizens science (nauki obywatelskiej) rozwijane w szkołach. Urzędnicy z Rotterdamu, a także edukatorzy i aktywiści ze Sztokholmu i Mexico City chcieliby robić u siebie podobne rzeczy, a my chętnie się z nimi podzielimy doświadczeniami.

Sprawdź, jak możesz się zaangażować i współpracować z zespołem CoMobility
Dołącz