Wielka gra terenowa

Mieszkańcy, Uczniowie i nauczyciele, Administracja publiczna
Wydarzenia
Czy można zorganizować grę terenową o mieście dla 100 osób? I po co to w ogóle robić?

Od kilku miesięcy pracujemy równolegle w trzech lokalizacjach. Laboratoria Miejskie działają wokół szkół na Targówku, w Śródmieściu oraz Wawrze. Choć przyświeca nam wspólny cel, każde laboratorium działa w wyjątkowy sposób. Do tej pory nie było okazji, żeby się spotkać wspólnie w gronie wszystkich uczestników projektu. To się zmieniło 8 czerwca, kiedy to w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego zebrało się grono 76 dzieci i 22 dorosłych. Spotkaliśmy się, by wymieniać się wrażeniami z całego roku wspólnych działań, uczyć od siebie nawzajem i świętować zakończenie pierwszej rundy laboratoriów miejskich.

Spotkanie odbyło się w formie gry terenowej, która była nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale także eksperymentalnym narzędziem ewaluacji działań w Laboratoriach. Okazuje się, że format gry doskonale sprawdza się w działaniach badawczych z dziećmi i dorosłymi. I pod warunkiem, że ma się odrobinę szczęścia z pogodą plener świentnie się do tego nadaje.

W naszej grze poszczególne zespoły miały wiele zadań – aby uratować miasto dla ludzi, planowały ekologiczne przejazdy, szukały roślin oczyszczających powietrze, wyprawiały kolarza w bezpieczną drogę, zbierały argumenty, by przekonać dorosłych do przesiadania się z samochodu do innych środków transportu oraz wymyślały hasła nawołujące do zmiany postaw ludzi w miastach i malowały je na transparentach.
Na koniec spotkania odbył się przemarsz z tymi transparentami – z oazy zieleni jaką jest ogród botaniczny dotarliśmy wielką grupą do głośnego węzła komunikacyjnego na Placu Na Rozdrożu wołając, że: „Hulajnoga wolność da!” oraz „Jeździj rowerem ze swoim przyjacielem!”

Sprawdź, jak możesz się zaangażować i współpracować z zespołem CoMobility
Dołącz