Mimowie i hulajnogi

Mieszkańcy, Uczniowie i nauczyciele, Administracja publiczna
Wydarzenia, Interwencje
W środę 23 listopada uczniom z Wawra przejście do szkoły pomagali pokonać mimowie. Towarzyszyli przechodniom, pozdrawiali zwalniających kierowców, grozili palcem tym, którzy jechali zbyt szybko, budzili uśmiech i same pozytywne emocje. Oto historia naszej kolejnej interwencji.

Święto Eko-pojazdów wymyśliliśmy wspólnie z dziećmi. Uczniowie postanowili zamanifestować swoje potrzeby: bezpiecznych ścieżek rowerowych, czystszego powietrza, bardziej ekologicznych rozwiązań transportowych i wreszcie – już bardzo konkretnie – bezpiecznego przejścia dla pieszych przy samej szkole. Duża część jechała na hulajnogach, bo, jak sami mówią, czasami łatwiej im rano wsiąść na hulajnogę niż na rower. Zostawianie hulajnóg przed szkołą ułatwia zamontowany przez nas specjalny stojak hulajnogowy. 

Słabo widoczne przejście przez ulicę, na odcinku, gdzie wiele samochodów przekracza dozwoloną prędkość utrudnia docieranie do szkoły pieszo, na rowerze czy hulajnodze. Rodzice boją się też puszczać dzieci same do szkoły.

Aby zwrócić uwagę kierowców na ten problem, w środę 23.11 w dniu Święta Eko-pojazdów, od godziny 7:30 uczniom skrzyżowanie pomagali pokonać mimowieEksperyment ten zainspirowany był działaniami kolumbijskiego burmistrza-wizjonera i reformatora Antanasa Mockusa, który w 1995 roku do kierowania ruchem na ulicach Bogoty zaprosił 20 mimów.

“Ludzie, którym o zasadach przypomina się z dużą dawką poczucia humoru i poprzez sztukę, o wiele lepiej rozumieją zmiany i akceptują reguły, na przykład konieczność ustępowania pieszym na przejściu” – tłumaczył wtedy Mockus.

Akcja okazała się sukcesem i kilka tygodni później na ulice całego miasta zostało wysłanych już nie 20, a 400 mimów. Kierowali ruchem, wręczali kwiaty kulturalnym kierowcom, a tym, którzy łamią przepisy ostentacyjne pokazywali kciuka w dół. Liczba śmiertelnych wypadków na ulicach miasta, szczególnie wypadków z udziałem pieszych z roku na rok zmniejszyła się o połowę. Interwencje zainicjowane przez burmistrza nie byłyby takim sukcesem, gdyby za akcjami artystycznymi nie poszła wielka inwestycja w transport publiczny. Ale zaczęło się od mimów.

W naszym przypadku mimowie też byli zapowiedzią zmiany, o której chciałyśmy szkolną społeczność poinformować: Fundacji Na miejscu oraz partnerom z projektu CoMobility udało się  bowiem wypracować rozwiązanie wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie oraz władzami dzielnicy Wawer. Bezpieczeństwo na przejściu ma zostać podniesione w ciągu kilku najbliższych miesięcy poprzez inwestycję drogową.

A co z dziećmi?

Dzieci mają swoje środki i sposób komunikacji. Przygotowały transparenty z hasłami o bezpieczeństwie i respektowaniu przepisów, kolorowe, widoczne z daleka ozdoby kasków, hulajnóg i rowerów i ruszyliśmy kolorowym korowodem małych kółek przez wawerskie ulice wokół szkoły.

Aby dodatkowo wzmocnić ich kompetencje rowerowe i na ten świąteczny przejazd i na wszystkie kolejne indywidualne trasy, zorganizowaliśmy warsztaty z instruktorkami z Otwartego Warsztatu Rowerowego.

 

tekst: Wiktoria Mockałło
zdjęcia: Maciej Gregorczyk

 Sprawdź, jak możesz się zaangażować i współpracować z zespołem CoMobility
Dołącz