W stronę zrównoważonej mobilności

Mieszkańcy, Uczniowie i nauczyciele, Badacze, Administracja publiczna, Biznes
Wydarzenia
Konferencja zamykająca projekt CoMobility odbyła się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniach 6-8 marca 2024.

Projekt CoMobility realizowany przy wsparciu DELab UW na Wydziale Socjologii dobiega końca. Wyniki trzech lat prac badawczych zaprezentowano podczas konferencji współorganizowanej przez Urząd Miasta St. Warszawa.

Dwa dni dyskusji, prezentacji wyników, warsztatów i debat oraz kuluarowych rozmów zgromadziły szerokie grono uczestników. Konferencja była okazją do spotkań w środowisku pracowników samorządowych, aktywistów, naukowców i artystów a także ekspertów i przedsiębiorców przybyłych na tę okazję z mniejszych i większych miejscowości Polski. Dziękujemy za liczne przybycie, aktywny udział i inspirujące rozmowy a także słowa uznania i konstruktywnej krytyki. Bardzo uważnie zapoznaliśmy się z wynikami ewaluacji i cieszy nas, że większość uczestników uznała, że treści omawiane na konferencji będą miały zastosowanie w codziennej pracy.

W warsztatach Rola danych i modeli w zrozumieniu wyborów środków transportu i wpływu tych wyborów na zanieczyszczenia wzięło udział liczne grono reprezentantów urzędów miast i uczelni wyższych. Z ankiety online przeprowadzonej w trakcie warsztatów wynika, iż w miastach reprezentowanych przez respondentów szeroko dostępne są dane rozkładów jazdy, demograficzne, pomiary zanieczyszczeń powietrza i warunków pogodowych. Ponad połowa spośród 22 osób, które wypełniły ankietę wskazała również na dostępność dzienniczków podróży, czyli jednej z kluczowych kategorii danych z perspektywy modelowania wyborów środka transportu. 72% osób wskazało również na dostępność danych lokalizacji pojazdów transportu publicznego, czyli danych pozwalających na ocenę zarówno punktualności, jak i oszacowanie czasów podróży w warunkach rzeczywistego funkcjonowania systemów transportowych.  Wyniki ankiety wskazują, iż modele analogiczne do wykonanych w projekcie CoMobility mogą być z powodzeniem tworzone również w innych ośrodkach.

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na pytania zadane podczas konferencji oraz fotorelację w wydarzenia.

CoMobility_Odpowiedzi-na-pytania-z-konf

 

fot. Mirosław Kaźmierczak

 

Sprawdź, jak możesz się zaangażować i współpracować z zespołem CoMobility
Dołącz