Magdalena Kubecka
Fundacja “Na miejscu”
14 czerwca 2023
Pomnik, podobnie jak inne zmiany dotyczące podniesienia bezpieczeństwa i widoczności wokół trzech szkół podstawowych w stolicy powstał w wyniku długiego procesu, w który zaangażowane były nie tylko dzieci, ale także nauczyciele, dyrekcja, rodzice, urzędnicy, aktywiści miejscy, przedstawiciele biznesów lokalnych i inni mieszkańcy. Najpierw uczniowie klas drugich i trzecich prowadzili badania i obserwacje wokół szkół, sprawdzali wyniki pomiarów hałasu, jakości powietrza, natężenia ruchu z czujników zamontowanych wokół szkoły, analizowali dane. Następnie zdiagnozowali największe przeszkody utrudniające rodzinom pozostawienie samochodów i ekologiczne docieranie do szkoły. Wreszcie zaczęli szukać sposobów, by zachęcić dzieci i rodziców do i codziennych podróży piechotą, autobusem, rowerem lub hulajnogą. Podniesienie bezpieczeństwa drogowego jest jednym z głównych postulatów.
Jedno z dzieci stwierdziło w pewnym momencie, że takie ekologiczne docieranie do szkoły wymaga nieraz prawdziwego bohaterstwa. Wtedy ktoś inny powiedział, że codziennie dociera hulajnogą i że powinni mu postawić pomnik.Pomysł bardzo spodobał się innym uczniom, bo wydawał się nieco szalony. Spodobał się jednocześnie także wielu dorosłym, którzy widzieli w nim ważne przesłanie. Zespół Fundacji Na miejscu postanowił, że spróbuje go wdrożyć. „Dzieciom zależało na zamanifestowaniu swojej obecności w przestrzeni publicznej. Hulajnożystka ma nie tylko ostrzegać, że w okolicy obecne są dzieci. To także promocja mikromobilności jako takiej, w której dzieciaki się przecież specjalizują – mówią edukatorka z Fundacji Na miejscu.
Na pomniku znalazła się postać dziecka na hulajnodze. Nieprzypadkowo jest to dziewczynka. Badania (na przykład prowadzone w ramach miejskiego programu „Droga na szóstkę”) pokazują, że choć stopień mikromobilności dziewczynek i chłopców do około 8 roku życia jest podobny, od w pewnym momencie w grupie dziewcząt znacząco maleje. Warto więc stworzyć warunki, aby dziewczyny nie rezygnowały tak często z przemieszczania się rowerem czy hulajnogą. W odsłonięciu pomnika uczestniczyli uczennice i uczniowie ze szkoły, nauczyciele, dyrekcja, a także przedstawiciele Biura Infrastruktury m.st. Warszawy, Urzędu Dzielnicy Targówek z burmistrz Małgorzatą Kwiatkowską na czele.
Pomnik ten powstał w wyniku wielowymiarowej współpracy Fundacji Na miejscu z partnerami z projektu CoMobility, m.st. Warszawa i Szkołą Podstawową nr 377 im. majora H. Dobrzańskiego „Hubala” w Warszawie. Autorem pomnika oprócz dzieci jest artysta Robert Czajka.
Artykuł o Pomniku Hulajnożystki pojawił się w Gazecie Wyborczej. Radio Nowy Świat przygotowało reportaż “Czy miasto to przestrzeń przyjazna dzieciom”.
fot. Maciej Eichelberger